Minecraft Education dla każdej szkoły podstawowej w Polsce

.

W wyniku współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Microsoft w ramach programu Laboratoria Przyszłości, udostępniono dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych (od klasy 4) na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (https://zpe.gov.pl/) grę Minecraft Education. Buduj z Minecraft Education, czyli Szkoła ucząca z Microsoft Education, to inicjatywa, dzięki której nauczyciele i uczniowie uzyskują bezpłatny dostęp do gotowych lekcji. Propozycje zajęć dla wszystkich klas zostały przygotowane przez nauczycieli z całego świata. Istnieje jednak także możliwość stworzenia i zgłoszenia własnych lekcji. Dodatkowo dzięki opracowanym przez Microsoft Polska autorskim mapom do Minecraft Education, uwzględniającym dostosowaną do potrzeb polskich nauczycieli obudową metodyczną, polscy uczniowie mają szansę na naukę w uwielbianym przez nich sześciennym świecie.

Dostęp do bezpłatnej wersji Minecraft Education (licencja trial – ograniczona czasowo, dająca dostęp do pełnej funkcjonalności) będzie aktywny do końca roku szkolnego 2023/2024 roku.

Z dostępu do gry może skorzystać nauczyciel i uczeń (od 4 klasy szkoły podstawowej) polskiego systemu oświaty. Aby go uzyskać pobieramy aplikację Minecraft Education ze strony https://education.minecraft.net/en-us/get-started/download.

Jeżeli uczeń lub nauczyciel posiada konto z samodzielnej rejestracji, nie będzie miał dostępu do gry, logując się tymi danymi. Tylko login i hasło uzyskane ze Strefy Pracownika uprawniają do pobrania gry i umożliwiają skorzystanie z jej pełnej funkcjonalności.

Minecraft Education to innowacyjne, odpowiadające potrzebom dzisiejszego ucznia narzędzie dydaktyczne, które rozbudzi w uczniach entuzjazm do nauki, a nauczycielowi pozwoli osiągnąć cel edukacyjny. To ponad 600 lekcji z wielu przedmiotów i tematów, takich jak matematyka, informatyka, plastyka, nauki ścisłe, języki, klimat i zrównoważony rozwój, historia i kultura czy kompetencje społeczno-emocjonalne. Dla każdego, kto dopiero poznaje środowisko gry, przygotowane są szkolenia i samouczki, dostępne tutaj (link https://education.minecraft.net/pl-pl/resources/get-trained).