NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

.

W sobotę 3 września w całym kraju oraz poza jego granicami ruszyła 11 edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Akcja Narodowego Czytania po raz pierwszy zorganizowana przez prezydenta RP w 2012 roku cieszy się dużym zainteresowaniem w szkołach i bibliotekach. Jej ideą jest wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości, poprzez wspólną lekturę wybitnych dzieł polskiej literatury. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które doskonale wpisują się w trwający, ogłoszony przez Prezydenta RP - Rok Romantyzmu Polskiego.  Ten pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy dał bowiem początek dziejom poezji romantycznej w Polsce. Do udziału we wspólnej lekturze dołączyli się także nauczyciele i młodzież naszej szkoły. Wśród wybranych przez nich utworów znalazły się m.in. „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Powrót taty” czy „Romantyczność”. Czytanie wybranych ballad zainicjowała w szkole biblioteka w specjalnie przygotowanym do tego celu kąciku czytelniczym. Głośne czytanie odbywało się także w salach lekcyjnych pod nadzorem nauczycieli języka polskiego oraz wychowawców poszczególnych klas. Do tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” włączyły się klasy: 4a, 5a, 7a, 7c, 8a, 8b, 8d. Uczniowie próbowali swoich sił recytatorskich pod okiem nauczycieli: Moniki Czapnik, Urszuli Stawiarskiej-Kurczych, Doroty Małodobry, Marioli Sosnowskiej, Diany Kałużnej, Mateusza Sobeckiego oraz bibliotekarzy. Wypadło doskonale, poezja naszego narodowego wieszcza, chociaż nie łatwa w odbiorze dla młodego pokolenia, przeczytana została z należytą czcią. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakaty z odbitym tegorocznym stemplem „Narodowego Czytania”.