80-lecie nadania naszej szkole imienia Henryka Sienkiewicza

20 maja 2006 r. nasza szkoła obchodziła jubileusz 80 - lecia nadania imienia Henryka Sienkiewicza. Uroczystości uświetniła wizyta prawnuczki polskiego noblisty, Anny Dziewanowskiej oraz odsłonięcie pomnika pisarza na szkolnym dziedzińcu.

Po uroczystej Mszy Św. w Bazylice Grobu Bożego ulicami miasta przemaszerowali uczniowie, wraz z zaproszonymi gośćmi, dyrekcją, nauczycielami i absolwentami naszej szkoły. Jedna z naszych absolwentek - aktorka Marta Szmigielska prowadziła uroczystość, której głównym punktem było odsłonięcie pomnika Henryka Sienkiewicza . Wzięli w nim udział m.in. prawnuczka pisarza Anna Dziewanowska, wojewoda małopolski Witold Kochan, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, kurator A. Markiewicz, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Pomnik poświęcił ks. prałat Jerzy Gredka. Anna Dziewanowska - jedna z szesnaściorga prawnucząt - nie pamięta swojego pradziadka. Urodziła się 36 lat po jego śmierci. "Być potomkiem Henryka Sienkiewicza to szalenie zobowiązujące, bo wciąż jesteśmy ambasadorami naszej rodziny, ale także naszego kraju" - mówiła A. Dziewanowska, która mieszka wOblęgorku, klikadziesiąt metrów od Muzeum Sienkiewicza. Nie chciała mówić o wielkości swojego pradziadka, ani o jego zaangażowaniu społecznym. Opowiedziała za to dzieciom kilka anegdot rodzinnych i historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie...
Za zaproszenie dziękował również wojewoda Witold Kochan, który w Miechowie gościł po raz pierwszy, gratulując jubileuszu i wyboru wzorca osobowego, będącego przykładem dla współczesnych. Dyrektor naszej szkoły, Krzysztof Świerczek, przypomniał zaś najważniejsze karty z historii szkoły, począwszy od poświęcenia kamienia węgielnego pod jej budowę - 22 czerwca 1925 r., poprzez nadanie imienia - w lipcu 1926 r., po dzień dzisiejszy. Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły przedstawili program artystyczny nawiązujący do twórczości patrona. Bogactwo rekwizytów i wciąż aktualnych treści zawartych w słowach pisarza: "nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory", przydało blasku naszemu jubileuszowi.